Çalışanlara verilen yemek kartlarında milyonları etkileyecek gelişme gündem oldu.

Milyonlarca çalışanın özellikle de ülkede yaşanılan yoksullaşma ile artık öğünlerinde değil de ev alışverişlerinde kullandıkları yemek kartları ile ilgili korkutan bir gelişme yaşandı.

Devlerin O Meşhur Kavgası Büyüdü! Microsoft, Sony’yi Yalancılıkla Suçladı! Devlerin O Meşhur Kavgası Büyüdü! Microsoft, Sony’yi Yalancılıkla Suçladı!

SGK'nın yayınladığı genelgedeki bir madde, çalışanların yemek kartlarıyla market alışverişi yapamayacağı şeklinde gündem oldu.

Yemek kartları kalkıyor mu? Yemek kartları marketlerde geçecek mi? Yemek kartları iptal mi oluyor? - Haberler

Çalışanlara Yemek Verilmek Suretiyle Sağlanan Menfaatlerde ve Yemek Bedeli Ödemelerinde Sigorta Primlerine İlişkin 2022/22 sayılı SGK Genelgesi yayımlanırken genelgedeki bazı maddeler çalışanları adeta yıktı.

Zira dikkat çeken bir maddeye göre çalışanlara verilen yemek kartı ile market alışverişi yapılamayacak.

Yeniçağda yer alan haberde genelgeye göre, "İşveren, işyeri dışında yemek vermesi durumunda, bunu yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeki gibi ödeme sistemleri ile verebilecek." denildi.

Yemek kartları için yeni düzenleme! Marketler için kısıtlama | DonanımHaber

Yemek kartı veya kuponu ile yapılan ödemeler, çalışana yardım gibi görülüyor ve vergi muafiyeti sağlanıyorken yeni düzenleme ile bu şekilde yemek bedeli ödenmesi halinde ise günlük 51 lira üzerinden çalışılan gün kadarki tutar, prime esas kazanca dahil edilmeyecek olup istisna tutulacak.

Ancak dikkat çekip, çalışanlarda korku yaratan şu ki; yeni düzenleme kapsamında yemek kuponu, yemek kartı, yemek çeklerine yüklenen yemek bedellerinin sadece yemek yenilmesi için kullanılması gerekiyor.

İşverenin yemek kartına yüklediği parayı çalışan isterse market alışverişlerinde kullanabiliyordu ancak yeni durumada çalışan yemek kartını yemek dışında kullanırsa işverene vergi doğacak.

Çünkü yeni madde de şöyle söyleniyor;

Yemek kartı markette geçmeyecek mi, kullanılamayacak mı? Yeni düzenleme ile yemek kartı market kullanımı hakkında önemli detay

"1 Aralık tarihinden itibaren çalışan kartlardaki bu parayı sadece yemek için kullanacak, market alışverişi ya da bir başka nedenle kullanamayacak. Kullanırsa, işveren, ödediği bedeli, sigorta priminden istisna tutamayacak, vergisini ödeyecek."

Dolayısı ile çalışanlar bu konuda endişeli ancak aynı zamanda da Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade, yemek kartlarının marketlerde kullanılamayacağı haberlerine ilişkin, “Yemek kartlarında değişen bir şey yok” açıklaması geldi.

GENELGE ŞÖYLE;

"Çalışanlara Yemek Verilmek Suretiyle Sağlanan Menfaatlerde ve Yemek Bedeli Ödemelerinde Sigorta Primlerine İlişkin 2022/22 sayılı SGK Genelgesi Yayımlanmıştır.

YEMEK BEDELİNE İLİŞKİN DİĞER HUSUSLAR

Yemek kartlarına/çeklerine/kuponlarına yüklenen yemek bedellerinin sigorta priminden istisna tutulabilmesi için söz konusu kartların/çeklerin/kuponların yalnızca yemek yenilmesi amacıyla kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde durumun tespit edilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumunun prim kaybı işverenlerden 5510 sayılı Kanunun 89. maddesi uyarınca gecikme zammı ve cezası ile tahsil edilecektir.

Asgari Ücret Yönetmeliğinin “İşverenin Sorumluluğu” başlıklı 12. maddesinde yer alan “İşverenler tarafından, işçilere sağlanan sosyal yardımlar sebebiyle asgari ücretten herhangi bir indirim yapılamaz” hükmü gereğince yemek bedeli asgari ücrete ilave olarak verilmesi gerekmektedir. Buna göre brüt asgari ücretin (prime esas kazanç alt sınırı) içerisine yemek bedeli tutarı dâhil edilmeyecektir."